מוזיאונים בירושלים

מוזיאון ישראל


שד' רופין 11, גבעת רם - המוזיאון הגדול והחשוב בישראל ואחד מעשרת המוזיאונים הגדולים בעולם. במוזיאון מצויים אוספים בתחומי הארכיאולוגיה (כולל תגליות יוצאות דופן כמו מגילות מדבר יהודה וכתבי יד עתיקים ונדירים של התנ"ך), האתנוגרפיה, היודאיקה, אמנות ישראלית ואמנות העולם. למוזיאון זה מסונפים גם מוזיאון רוקפלר לארכאולוגיה, בית טיכו ומרכז פאלי לאומנות. גן הפסלים היפהפה של המוזיאון משתרע על פני כ-20 דונמים. לגן תאורה מיוחדת בלילה.
אתר המוזיאון - http://www.imjnet.org.il/

יד ושם, הר הזיכרון ירושלים


 יד ושם הוא מוסד להנצחת זכר השואה שהוקם בשנת 1953 ע"י מדינת ישראל. מיום הקמתו פועל ב"יד ושם" מוזיאון לתולדות השואה, אשר מתבסס על תמונות ומיצגים שונים הממחישים את ההיסטוריה של השואה מעליית הנאצים לשלטון, הגטאות, מחנות הריכוז, המרידות ועד לשחרור הניצולים האחרונים.
ב-2005, לאחר תהליך בנייה שנמשך כ-10 שנים, נפתח המוזיאון החדש אשר פועל לצד המוזיאון הישן. יחד מהווים השניים את מוזיאון השואה הגדול בעולם. מבנה המוזיאון החדש דמוי החץ החודר להר מצדו האחד ויוצא מצדו האחר. המוזיאון מציג את סיפור השואה במדיות רבות יחד על ידי חפצים מקוריים, מסמכים, עדויות, סרטים, יומנים, מכתבים ויצירות אמנות גם יחד.
אתר יד ושם - http://www.yadvashem.org

בית האמנים

 
רח' שמואל הנגיד 12 - מרכז תערוכות תוסס המציע תמהיל מגוון וייחודי של אמנות ישראלית ובינלאומית. תכנית התערוכות השנתית כוללת סדרה לאמנים צעירים בולטים המציגים לראשונה את עבודתם, סדרה רטרוספקטיבית לאמנים ותיקים, תערוכות נושא מקיפות, תערוכות משותפות לאמנים ישראליים ובינלאומיים, ומגוון פעילויות נוספות.
אתר בית האמנים - http://www.art.org.il/en/index.php

חלונות ויטראז' פרי יצירת מארק שאגאל בבית חולים הדסה עין כרo


המרכז הרפואי של הדסה בעין-כרם נפתח בשנת 1961, לאחר שבית החולים הדסה שבהר-הצופים נשאר בעקבות מלחמת העצמאות כמובלעת בשטח הירדני. בית הכנסת במקום נחנך שנה לאחר מכן. חלונות בית הכנסת המתנשאים לגובה של 2.5 מטר נעשו על ידי האמן היהודי הנודע מארק שאגאל. במשך שנתיים עמלו שאגאל ועוזריו בבית מלאכה בצרפת על יצור החלונות הצבעונים, אשר נוצרו בעזרת חומר ושיטה חדשניים. החלונות מתארים את ברכות יעקב אבינו לשנים עשר השבטים הכתובות בחומש בראשית.
במהלך מלחמת ששת הימים נפגעו בנייני בית החולים מהפגזה ירדנית, ובתוכם חלונות שאגאל. האמן נרתם לשיפוץ יצירתו ובסוף שנת 1968 חזרו החלונות לפאר את בית הכנסת. סיורים מתקיימים במקום בימים ובשעות הבאים: א-ה 08:00-13:15, 14:00-15:30.
איך מוצאים את המקום? בכניסה הראשית, פנו למרפאות ולא למיון. שם, לכו למעליות שמאחרי המודיעין. רדו קומה וחפשו את "מרכז התיירות על שם טננבאום". שם יש לחפש את פקידת הקבלה, לשלם לה (10 שקלים), והיא תסביר לכם כי עליכם לפנות שמאלה, לדלת חומה בהירה שהיא הכניסה לבית הכנסת.
אתר חלונות שאגאל בבית חולים עין כרם - http://www.md.huji.ac.il/chagall/chagall.html

מוזיאון מגדל דוד


מגדל דוד הוא הכינוי שניתן למצודה אשר הגנה במשך מאות שנים על העיר ירושלים. המצודה נמצאת במקום הגבוה ביותר בעיר העתיקה ומהמגדל הגבוה שבה נשקפת העיר. ב-1989 נפתח במגדל דוד המוזיאון לתולדות ירושלים. תצוגת הקבע כוללת מיצגים חזותיים הממחישים אירועים שונים בהיסטוריה הארוכה של העיר - כל חדר במצודה מוקדש לתקופה אחרת. נוסף על כך, המוזיאון מציג תערוכות מתחלפות ואף יצירות אמנות סביבתיות. בחצר המצודה, המכילה ממצאים ארכיאולוגיים, מתקיימים קונצרטים ואירועים ציבוריים.
אתר המוזיאון -/http://www.towerofdavid.org.il/

מוזיאון רוקפלר


רח' סולטן סולימאן 27, ירושלים (ליד שער הפרחים) - מוזיאון רוקפלר לארכיאולוגיה, שנפתח ב-1938, ממוקם בבניין המהווה ציון דרך בתולדות מזרח ירושלים. במוזיאון ממצאים היסטוריים רבים וחשובים מאזור ירושלים ומארץ ישראל כולה. בבניין מוצג אוסף מרשים של עתיקות שנחשפו בחפירות שנערכו בארץ בתקופת המנדט הבריטי (1920-1948). עוד בולטים בין הממצאים: אוסף תכשיטי הזהב שנתגלו בתל אלעג'ול ובבית שמש, אוצר שנהבי מגידו, מכתבי לכיש, ספיני עץ אומיים מהר הבית ומשקופי עץ מעוטרים מכנסיית הקבר.
דף מוזיאון זה באתר מוזיאון ישראל - http://www.imjnet.org.il/HTMLs/rockefeller.aspx?c0=13834&bsp=12759
רוח המקום והזמן – סיפורו של מוזיאון רוקפלר - http://www.imj.org.il/rockefeller/heb/index.html

מוזיאון מנחם בגין


רח' ש.א נכון 6, ירושלים - מוזיאון מנחם בגין מזמן מפגש חווייתי עם אחד הפרקים החשובים בתולדות מדינת ישראל, תוך היכרות עם דמותו של מנחם בגין, ראש הממשלה השישי שלה, ולפני כן מנהיג האצ"ל ומנהיג תנועת החרות והליכוד. המוזיאון לוקח את המבקר למסע בזמן הכולל שחזורים, פריטי מקור, סרטים דוקומנטריים ומומחזים, מסכי מגע אינטראקטיביים, תאורה דרמטית ופס קול עוטף. דרך סיפור קורות חייו של בגין מציע המוזיאון למבקר בו מפגש היסטורי עם הרגעים הדרמטיים והמרגשים של מדינת ישראל ועם האירועים המכוננים שעיצבו את דמותה.
אתר המוזיאון - https://www.begincenter.org.il/

מוזיאון ארצות המקרא

 
רח’ גרנות 25, ירושלים; קריית המוזיאונים, גבעת רם - מוזיאון ארצות המקרא ירושלים מכיל בתוכו מוצגים שמקורם בארצות ובעמים הנזכרים בתנ"ך. במבנה מודרני, הממוקם בקרית המוזיאונים בירושלים, נמצא אוסף עתיקות מהחשובים בעולם. סיפורי התנ"ך והמקרא מקבלים מימד נוסף כאשר מתבוננים באוסף המוצגים המשקף את חיי היום יום, האמונות והרעיונות שהיו נחלת עמי האזור לפני אלפי שנים. המוזיאון מכיל בתוכו אחד מהאוספים החשובים בעולם של ארכיאולוגיה תנ"כית, והתצוגות מלווה במפות, שרטוטים וציטוטים מהתנ"ך. המוזיאון הוקם בשנת 1992 ע"י ד"ר אלי בורובסקי (מומחה לכתבים עתיקים) ורעייתו בתיה והוא מכיל את אוספו הפרטי של ד"ר בורובסקי. תצוגת הקבע של המוזיאון ממחישה את ההיסטוריה של העמים באזור המזרח הקדום משחר הציוויליזציה ועד לתקופת המשנה והתלמוד. המוצגים, המפות והאיורים מאפשרים למבקר לעקוב אחר המבנה של החברות הקדומות וחיי היום יום בהן, לעמוד על חשיבותם ומהותם של הפולחנים הדתיים, לגלות את אמצעי התקשורת הקדומים ולהתרשם מיכולתם האומנותית של תושבי האזור הקדומים.
אתר המוזיאון – http://www.blmj.org/

מוזיאון המדע

 
קריית המוזיאונים, גבעת רם, ירושלים - מוזיאון המדע על שם בלומפילד מציג תערוכות מתחלפות בנושאי מדע וטכנולוגיה. התערוכות אינטראקטיביות, ומזמינות את המבקר לא רק לצפות במוצגים, אלא גם לגעת בהם ולהפעיל אותם. המוזיאון שואף להציג את המדע כחלק בלתי נפרד מן התרבות המודרנית ומקשר אותו לתופעות מחיי היומיום.
המוזיאון מארגן מדי שנה, ב-14 במרץ, כחלק מיום הפאי, תחרות עבודות מדעיות של בני-נוער בשם תחרות מדענים צעירים.
אתר המוזיאון - http://www.mada.org.il/