אתרים דתיים בירושלים

ירושלים, בירת ישראל והעיר הגדולה ביותר בישראל, מקודשת לשלוש הדתות המונותאיסטיות: היהדות, הנצרות והאסלאם (פירוט בהמשך).

דמוגרפיה: נכון לשנת 2004 גרו בירושלים 706,000 תושבים, מתוכם 458,000 תושבים יהודים, 225,000 תושבים מוסלמים, 15,000 תושבים נוצרים והשאר בני דתות אחרות או חסרי סיווג דתי.
בימי קדם הייתה העיר מרכז חיי העם היהודי, ומושא געגועיו בשנות הגלות. מאז סוף המאה ה-19, התפתחו שכונות העיר החדשה סביב העיר העתיקה. שכונות אלה מהוות כיום את רובה המוחלט של העיר.

אקלים: הקיץ בירושלים חם ויבש, והחורף קר וגשום. לעתים אף יורד בעיר שלג, בעיקר בשכונותיה הגבוהות. לחצו למזג האוויר בירושלים בזמן אמיתי וב-10 הימים הקרובים.

עיר קדושה ל-3 דתות

ביהדות, קדושת ירושלים נובעת מהאמונה הדתית שזהו המקום בו בחר הבורא לשכן את שכינתו ושמו ומהעובדה ההיסטורית של קיום בית המקדש הראשון (ששכן בה בתחילת האלף הראשון לפני הספירה) ובית המקדש השני (שהתקיים בה מן המאה הרביעית לפני הספירה ועד המאה הראשונה לספירה).

בנצרות, על פי המסורת, נמצאים בירושלים האתרים בהם חי ומת ישו, כמו ויה דולורוזה או כנסיית הקבר הקדוש. חשיבות ירושלים בתפיסה הנוצרית עלתה עם כיבושה בידי המוסלמים, ובמיוחד בתקופת מסעי הצלב (המאה ה-11). עם כיבוש הארץ בידי הצלבנים הפכה ירושלים לבירת ממלכת ירושלים הצלבנית. כיום נחשבת ירושלים אתר קדוש בעיני כל העדות הנוצריות, וביקור בה (הנקרא צליינות) נחשב לזכות גדולה.

באסלאם הסוני נחשבת ירושלים למקום השלישי בחשיבותו, לאחר מכה ואל-מדינה. אחד מתאריה של ירושלים באסלאם הוא "אולא אל-קיבלתיין"– הראשונה מבין שני כיווני התפילה. מקור הכינוי הוא באמונה המוסלמית שבראשית האסלאם מוחמד הורה להתפלל לכיוון ירושלים, ומאוחר יותר שינה את כיוון התפילה אל הכעבה שבמכה. לפי אחת הפרשנויות, מקום עלייתו של מוחמד השמיימה היה במסגד אל אקצא שבהר הבית (פרשנות אחרת טוענת כי מדובר במסגד שנמצא בדרך בין מכה לטאא'ף או מסגד שנמצא בשמים). זה היה גם יעד המסע הלילי של מוחמד.

העיר העתיקה - העיר העתיקה בירושלים מוקפת בחומה ומחולקת לרבעים: הרובע המוסלמי, הרובע היהודי, הרובע הנוצרי והרובע הארמני. רוב האתרים הדתיים בירושלים, נמצאים בתוך העיר העתיקה (הכותל המערבי, מסגד אל אקצה, וויה דולורוזה). הסמטאות הצרות בעיר העתיקה מרוצפות באבנים עתיקות, ובצידן חנויות ומסעדות המעניקות תחושה של שוק ססגוני ים תיכוני.

הכותל המערבי - בזמן חורבן בית המקדש, חרב הבית אך הקירות, קירות התמך, שנבנו בתקופת מלוכת הורדוס (37 לפנה"ס), שרדו. במשך הדורות, בשל האיסור לעלות להר הבית, למקום בית המקדש עצמו, הפך הכותל המערבי, הקרוב ביותר למקום קודש הקדשים, למקום תפילה וגעגועים. אליו הגיעו יהודים מן העולם כולו להתרפק על תפארת עברם. כאשר בטאו יהודים בכל הדורות את געגועיהם לירושלים, בשירה, ביצירות יודאיקה, בתיעוד, בתכשיטים ובתפילה, נחקקה דמותה של ירושלים בצורת דמותו של הכותל המערבי.
אתר הכותל - http://thekotel.org/

כנסיית הקבר - כנסייה גדולה הממוקמת במקום צליבתו וקבורתו של ישו. הכנסייה שוכנת ברובע הנוצרי של העיר העתיקה בירושלים, במקום המזוהה כגבעת הגולגולתא הנזכרת בברית החדשה. היא נחשבת לכנסייה החשובה והקדושה ביותר בעולם.
ויה דולורוזה (מלטינית: Via Dolorosa) פירושה דרך הייסורים ולפי האמונה הנוצרית, זהו מסלול בו עבר ישו ובסופו נצלב, אשר תחילתו בבית המשפט וסופו בגבעת הגולגולתא. היא נקראת כך בגלל הייסורים שעברו לפי האמונה הנוצרית על ישו בלכתו בדרך זו. ויה דולורוזה מתחילה ברובע המוסלמי של ירושלים, בשער האריות, ומסתיימת ברובע הנוצרי בכנסיית הקבר. הדרך כוללת 14 תחנות, מתוכן תשע תחנות ברחוב עצמו וחמש תחנות אחרונות בכנסיית הקבר הקדוש.

כנסיית דורמיציון - כנסיית הדורמיציון, שנוסדה בשנת 1906, היא מהיפות והמפוארות בכנסיות הרבות הפזורות ברחבי ארץ ישראל. הכנסייה שוכנת במרומי הר ציון, בסמוך לחומה הדרומית של העיר העתיקה ירושלים. כבר כעשור מתקיימים קונצרטים בכנסייה בעלת האקוסטיקה יוצאת הדופן, בבוקרי שבת ב-11:00, עם שני העוגבים הגדולים בדורמיציון, בתפאורת ההדר האמנותית של ארכיטקטורה וויטראז'ים. לאחר הקונצרטים מתקיימים סיורים מרתקים באזור עם מיטב המדריכים. הסיורים הרגליים בירושלים מעצימים את החוויה האנושית-אמנותית מזווית היסטורית. השבתות מושכות אליהן קהל מכל רחבי הארץ.